Grilovaný hermelín s vlašskými orechmi & domácim čatní s Becherovkou

... tajomstvo tkvie v pridaní bylinného likéru Becherovka, ktorý dodá omáčke plnú a pikantnú chuť...

  • Pre dve osoby
  • Jednoduché
  • Do 30 minút

Potrebujeme
2 zrejúce syry s bielou plesňou na povrchu
2 hrste vlašských orechov
200 ml slivkové čatní (chutney)
3 PL Becherovky
ako príloha poľný baby šalát a celozrnné pečivo

Postup
Nasekáme si orechy a opražíme ich na panvici. Dáme bokom. Syr narežeme s jednej strany na mriežku a položíme na grilovaciu panvicuči gril. Opekáme zo všetkých strán. Syr sa začne vplyvom teploty nafukovať a mäknúť, takže si pripravte široké kliešte, aby sa pri otáčaní neprepichol a nevytiekol. Syr dáme na tanier, posypeme orechmi a prelejeme slivkovou omáčkou.

Recept na slivkové chutney nájdete nižšie. Celé tajomstvo tkvie v pridaní bylinného likéru Becherovka, ktorý dodá omáčke plnú a pikantnú chuť. Stačí ak do čatní primiešate Becherovku a dôkladne premiešate. Ideálne je, ak ju pripravíte aspoň 10 minút pred podávaním, aby sa chute spojili. Podávajte ju určite teplú, alebo aspoň izbovej teploty.

A tu je recept aj na čatní, ktoré si môžete pripraviť samozrejme ešte pred grilovačkou. Teraz je sezóna sliviek, tak sa vám recept určite bude hodiť:

Slivkové čatní (dia)

4 kg vylúpaných sliviek
650 g ovocného cukru
4 PL octu
1-2 balenia pomôcky na konzervovanie (pre istotu)
(2 plechy a mlynček na mäso)

POSTUP: Slivky umyjeme, vylúpame a navážime si 4 kg. Pomelieme si prvé dve kilečká, dáme do nich 325 g cukru a 2 PL octu. Dáme na hlboký plech do rúry, ktorú sme vyhriali na 190 stupnov. Tak postupuje aj pri druhých dvoch kilách. Keď začne brečka bublinkovať, znížime na 150 stupňov. Miešame raz za pol hodinku. Dokopy pečieme aspoň 3 hodinky a keď ideme okolo otvoríme dvierka, aby vybehla voda/para. Ale ak máte čas, tak môžete piecť aj 4 hodinky, čatní bude hustejšie. Plech vyberiete, pridáte konzervant a premiešate. Dávame do pohárikov, úplne po vrch, mokrou handičkou utrieme okraj a zatvoríme. Dáme dole viečkom. Sterilizácie nie je potrebná. Spotrebujte ho do 12 mesiacov.