Kakaové košíčky s parížskou šľahačkou

Košíčky sú ľúbené. Poznám veľa ľudí, ktorí ich miluju a keď si majú vybrať z množstva koláčov, siahnú najprv po košíčkoch. Ja som ich túto Veľkú noc robila tiež. Toto je recept na takú menšie dávku košíčkov. Ak máte doma košíčkofilov, možete urobiť aj dvojnásobnú 🙂

Cesto

40 g práškového cukru (preosiať)

150 g hladkej celozrnnej špaldovej múky

3 PL kakaa

75 g vlašských orechov nasekaných v mixéri (aby ste mali rôzne veľkosti orieškov), ja som použila tyčový mixér

75 g maslo (izbovej teploty)

1 žĺtko

Do robota s “K metlou” som šupla najprv sypké suroviny a potom ostatné. Zapla som na minimum, aby sa z cesta urobila drobná mrvenička. Potom som dala na prvú rýchlosť a už sa pomaly formovalo cesto. Milujem ho.

Naplnila som maslom vymastené formičky na košíčky. Ak chcete vymaslovať každý záhyb, použite servítku. Ak chcete, aby sa Vám plnili košíčky rovnomerne, možete si dať cesto na riadne vymúčenú dosku a rozvaľkať na 5 mm. Vykrajujte kolieska.

Predhriala som si rúru na 175 stupňov a dala som to tam na 8 – 12 minút. Ak ich veľmi vypečiete, prilepia sa Vám! Radšej si nastavte časovač. A potom som ich ešte teplé vyklopila (pomohla som si špáradlom) a samé povyskakovali s formičiek. Paráda. Žiadne priliepačky o formičky. Zbavte sa zbytkov cesta suchou servítkou a naplňte ďalšie košíčky cestom.

Nechajte košíčky vychladúť. Na dno dajte džem. Ja som dala marhuľový. A potom plňte šľahačkou

 

Parížska šľahačka

250 ml smotany na šľahanie

100 g čokolády (s 52 % obsahom kakaa)

2 PL kakaa

2 PL cukru

Smotanu dáme do hrnca s hrubším dnom, pridáme cukor a kakao. Na miernom ohni ohrievame. Pridáme aj polámanú čokoládu. Za stáleho miešania necháme čokoládu rozpustiť. Celé necháme prevrieť. Urobí sa nám taký riedky krém. Odstavíme a dáme do chladu. Keď vychladne (musí byť riadne studená) vyšľaháme mixérom na krém. Majte trpezlivosť. Ide to pomalšie, ale zrazu sa Vám začne pod metličkami mixéra rolovať krásna hustá parížska šľahačka. Prosím, nezjedzte ju celú a nechajte si niečo aj do košíčkov 🙂 Vyšľahanú šľahačku dáme do zdobiaceho vrecka a plníme kočíšky.

DSC_0078-2

DSC_0079-3