Mojich 5 rituálov v kuchyni a v živote

Príbeh o tom, ako rituály skvalitňujú náš život, aby sa žilo krajšie a šťastnejšie

Krédo môjho foodblogu je, že máme jesť všetko. Aj sladkosti, aj zdravé potraviny, aj mäsko, aje bezmäsité jedlá, ale všetko s mierou. Tak by to malo byť nielen v prístupe k nášmu jedálničku, ale aj v našom živote. Mali by sme pracovať, ale aj oddychovať. Pozerať na gauči televíziu a aj športovať. Robiť komplikované veci a zároveň si uľahčovať život.

Máte aj vy svoje rituály, ktoré vám spríjemňujú dni? Vďaka ktorým je váš život krajší, zdravší a pohodovejší? Moje rituály sú tieto.

1 # Raňajky do 5 minút

Ak nemáte ráno čas na raňajky, tak vstaňte o 5 minút skôr 🙂 Komplikované jedlá nemám rada. Často v kuchyni pripravujem menej zložkové chody, ktoré sú nenáročné na prípravu a aj naše brucho s nimi nebude mať problém pri trávení. Pre zdravie každej ženy odporúčam teplé raňajky. Žiadne studené jogurty do vyhriateho tela, ktoré ešte nestihlo vychladnúť, odkedy vyliezlo spod periny. Najjednoduchším a podľa mňa aj najzdravším riešením sú kaše či omelety. Prešla som od polotovarov, až po vlastné variácie – zdravé aj menej zdravé a najviac sa mi osvedčil tento recept. Skúste. V jednoduchosti sa ukrýva najlepšia chuť.
Kaša na raňajky
mlieko a voda 1:1
jemné ovsené alebo špaldové vločky
štipka soli
ovocie podľa chuti
oriešky podľa chuti
javorový sirup či cukor
Do 5 minút máte uvarenú a dochutenú výbornú kašu, ktorú oživíte nakrájaným ovocím a ak máte rozmaznané chuťové bunky, tak môžete posypať škoricou, orieškami či poliať javorovým sirupom. Niekedy jem kašu len takú „holú“. Uvarím si vločky v mlieku a vode so štipkou soli. Výbornú chuť získate vďaka kvalitným výberovým suroviny! Mňam.
DSC_0675-1
Tentokrát s hroznom a nektarinkou.

2 # Minimálne 1 športová aktivita počas víkendu

Hniť pred telkou je najjednoduchšie. Ale po takomto víkende by sme boli zničení, ako by sme murovali na stavbe. Preto vždy s mužom absolvujeme minimálne 1 športovú aktivitu cez víkend. Ideálne je, ak sa do toho pustíme hneď v sobotu ráno. Krásne si vyvetráme hlavu, máme o jeden spoločný zážitok naviac a navyše urobíme niečo pre svoje zdravie. Naposledy sme odbicyklovalli 35 kilometrov. Išli sme od nového Starého mosta po Čunovo a späť. Cestou nájdete 8 bufetov, jazero na okúpanie i bez plaviek a labute, ktoré sa ponárajú do vody tak, že im vidíte len zadky 🙂
IMG_0895
Môj „domestik“ a.k.a. rozrážač vzduchu 🙂
IMG_0903
Takmer dve hodinky na bicykli. Super pocit byť opäť doma.

3 # Kniha namiesto televízie a internetu aspoň 2x do týždňa

Pri telke si veľmi dobre oddýchnem. Ale rada relaxujem aj pri knihe. Je to okamih, kedy môžem byť sama so sebou a predcvičiť si svoju fantáziou. Momentálne mám rozčítaný kriminálny román od Davida Lagercrantza. Je napínavý už od 30. strany. Takéto knihy mám rada.
DSC_0703-4
Nesmie chýbať môj obľúbený čierny čaj

4 # Spoločné varenie

Neberte varenie ako nutné zlo. V kuchyni je vždy zábava! Spríjemnite si tieto okamihy ako to len ide. Zoberte si do kuchyne, kým varíte, aj svoju polovičku. Nemusí vám zákonite pomáhať. Stačí, keď si spolu budete popíjať pohár vína a debatovať o tom, ako ste sa mali v práci. Ubezpečujem vás, že postupne sa začne zapájať do aktivít a začne ho to baviť.
U nás doma varíme obaja. Kto však práve nevarí, má na starosti umývanie riadu. Teda umývanie len akože. Robí to za nás umývačka a Somat. Keďže sme milovníkmi noviniek, a už mám niekedy pocit, že to preháňame s tými novinkami 🙂 výborne sa nám osvedčil ten nový Somat gél do umývačky, ktorý je bez fosfátov. Skúsili sme a má rovnaký účinok ako ten starý s obsahom fosfátov, no nezaťažuje v takej miere životné prostredie. Do odpadu tak odteká už len kyselina citrónová. Aj keď píšu, že nový Somat má 0 percent fosfátov, umýva na 100 percent. Dokonca umyl aj zaschnutú kašu z raňajok. To, že je úplne bez zmieňovaných fosfátov ma veľmi teší, pretože niekedy mám pocit, že po umytí v umývačke pri krátkom programe ostáva na tanieroch povlak z leštiacich zložiek, ktorý sa nedostatočne opláchne a popravde, mala som obavy či je to oukej jesť z takých tanierov.
DSC_0692-2
Neznášam umývanie zaschnutých hrncov 🙁 Šup s ním do umývačky.
DSC_0712-5
Gél či tablety? Používam aj-aj. Ale bez fosfátov!

5 # Pestovanie kvetov

Niekto sa stará o psíka, ale my bývame v byte, takže túto možnosť sme zamietli. Preto sa staráme o kvety. Nemáme ich veľa, nie sme maniaci, pretože si vyžadujú vhodný životný priestor. Momentálne sme sa odhodlali na nový experiment. Ideme si vypestovať bonsaj, pretože nás 4-ročný dostal infark. Je to krásne, ako je každý deň možné vidieť nový a nový milimeter. Držte nám palce, nech nám vyrastie aspoň jeden nový spolubývajúci.
DSC_0795-7
Tento tamarín sme dostali ako darček. Na večer zatvára svoje lístky. Krása.
DSC_0797-8
Náš mini fóliovník
DSC_0801-9
Pestujeme budúce bonsaje