Perníkoví mužíci

Poznáte rozprávku Shrek? Tak určite poznáte aj veselého a odvážneho perníkového mužíka 🙂 Spomenula som si na neho, keď som si kúpila z Tescomy vykrajovačky na gingerbread men 🙂 Balík obsahoval 4 veľkosti vykrajovačiek a tak som všetky vyskúšala. Robila som ich na vianočnú párty a mali úspech. Len niektorí mali pri ich jedení dilemu, keď mali jesť hlavu 🙁Tu je recept na perníkové cesto, ktoré sa dobre spracúva, a s ktorým sa dobre robí. Keď perníčky po pečení a zdobení dobre vzduchotesne uskladníte, budú mäkké.

Cesto

400 g hladká múka

1/2 ČL sóda bikarbóna

140 g práškový cukor

1 ČL korenie do perníkov

60 g obyčajné maslo izbovej teploty nakúskované

2 vajce

2 PL medu

Na potretie: 1 žĺtko + 2 PL mlieka

Postup

Sypké zmesi si navážime a preosejeme cez sito. pridáme ostatné ingrediencie a spracujeme na cesto. Necháme odpočinúť aspoň na hodinku v chlade. Vôbec nie je treba nechať to na  v chlade cez noc. Cesto si dáme na pomúčenú dosku a pomalinky a trpezlivo rozvaľkáme na hrúbku 5 – 7 mm. Pečieme pri 180 stupňoch cca 10 minút. Vyberieme a ešte na plechu potrieme zmesou 1 žĺtko a 2 PL mlieka. Budú krásne lesklé. Vyberieme na rovnú podložku a necháme vychladnúť. Potom môžeme zdobiť.

Zdobenie

Zdobila som tubičkami od Dr. Oetker. Ta biela tubička ma neposlúchala a bola taká nepoddajná, aj keď som ju ohrievala rukami a mačkala, pasta z nej bola tvrdšia a ťažšie sa s ňou zdobilo, ale ostatné farby boli super 🙂 Tak ako písali v návode, do 20 minút poleva vyschla a mohla som perníky nabaliť.