Mini rukávniky

Od detstva som tieto trubičky počula pod rôznymi menamy. Šambróny, rukávniky, šamróny, trubičky s penou, … A keďže sme šli na oslavu mojej starkej Márie, upiekla som ich zopár. Majú ich u nás v rodine radi skoro všetci. Starý osvedčený recept na penu som dokonca našla v zošite, ktorý si píslala moja druhá starká Viktória. Už teraz mám papierikmi pozaznačované ďalšie osvedčené recepty. Teším sa na vianočné pečivo i torty, ktoré vyskúšam. verím, že vám tieto rukávniky v zmenšenej verzii budú chutiť.

Na cca 40 kusov potrebujeme

2 lístkové cestá
1 PL masla + papierová servítka
2 žĺtka na potretie
4 bielka
200 g kryštálového cukru
(malé rúrky na šamróny (7 cm dlhé), zdobiace vrecko, zúbkované koliečko, hrniec na šľahanie nad parou)

Postup

Lískové cesto som si kupovala už rozvalkané a navinuté na papieri. Trochu ho aj tak prebehnite valčekom na vymúčenej doske. Radielkom robte pásiky, malo by Vám ich výjsť približne 15-20 ks.

Každý pásik cesta navite na plechovú trubku, ktoré si predtým ešte omastite maslom, ktoré si dajte do servítky. Ukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrite žĺtkom. Pečieme 12 – 15 minút pri 180 stupňoch.

Upečené dávajte z trubiek ešte horúce. Pomôžte si utierkou.

Penu si uboríte tak, že začneme šľahať bielka najprv samé, potom pridáme polovicu cukru, šľahajte do tuha a nakoniec dajte aj zvyšny cukor. Keď je pena pevná. Šľaháme ju nad parou. Pokojne aj 10 minút. Ja som taka vytrvalá nebola, preto mi zdobenie tak veľmi nedržalo.  Penu dajte do vrecka a plňte lístkové trubičky.

Pri podávaní môžete posypať práškovým cukrom.